Burmistrz chciał dowozić do Żerkowa – kurator się nie zgodził.

Dzisiaj (17.02.2017) odbyło się spotkanie władz gminy Żerków oraz Rady Miejskiej Gminy Żerków z dyrektorami szkół podstawowych z Żerkowa, Dobieszczyzny, Chrzana oraz Komorza. Dodatkowo w komisji udział brali przedstawiciele rodziców w postaci Rady rodziców każdej ze szkół. Obecny był również dyrektor Gimnazjum w Żerkowie.

NAGRANIE AUDIO Z KOMISJI:

Dyskusję rozpoczęła Przewodnicząca Barbara Urbańska, która przedstawiła dwie petycje rodziców, którzy zbierali podpisy, aby w ich szkołach zostały utworzone 7 i 8 klasa. W Dobieszczyźnie zebrano 538 podpisów, podobną ilość zebrano w Komorzu Przybysławskim.

DSC_0344

Dyskusję rozpoczęła Dyrektor Chrzana, przedstawiając informację, że jest gotowa na utworzenie 7 i 8 klasy w Chrzanie. Przeciwnego zdania są rodzice, których przedstawiciele poinformowali, że Szkoła nie jest przygotowana na reformę, ze względu na brak pomieszczeń, brak sal kierunkowych, brak stołówki oraz brak świetlicy! Dodatkowo oddział przedszkolny jest czynny jedynie do wczesnych godzin popołudniowych. Dyskusja była bardzo burzliwa, ponieważ rodzice chcą, aby 7 i 8 klasa pobierała naukę w Żerkowie, co wg. nas jest jak najbardziej zasadne, z racji odległości i niższych kosztów, jakie poniesie nasz urząd. Z dyskusji wynikło tyle, że raczej rodzice nie będą zadowoleni, ponieważ ich postulaty zostaną odrzucone.

DSC_0341

Zadowoleni mogą być rodzice dzieci ze szkół w Dobieszczyźnie oraz w Komorzu, ponieważ petycja, którą podpisali wpłynęła pozytywnie na opinię kuratorium, które stanowczo ZAKAZAŁO wożenia dzieci do jednej szkoły w Żerkowie!

W ten sposób, szkoła w Dobieszczyźnie oraz Komorzu będzie miała 7 i 8 klasę. Dyrektorki poinformowały, że są gotowe do wprowadzenia tych zmian, oraz że będzie potrzebne jedynie powiększenie szkoły w Dobieszczyźnie o 2 sale lekcyjne.

Swoje zdanie, na temat reformy wyraził Dyrektor Gimnazjum, który wyjaśnił bardzo szczegółowo radnym na czym polega to, nad czym zagłosują. Jakie konsekwencje finansowe ciągnie za sobą ewentualna zmiana reformy oświatowej w takiej formie, jakiej chcą. Jego wypowiedź była bardzo wyczerpująca oraz merytoryczna. Mamy nadzieję że władza wyciągnie z niej wnioski.

DSC_0345

Burmistrz Jędraszczyk wyraził swój zawód tym, że nie może wprowadzić takiej reformy, aby dowozić wszystkie dzieci ze szkół wiejskich. Z naszej strony, bardzo się cieszymy, że Kuratorium Oświaty zablokowało ten pomysł. Oszczędności na dowozach będą szły w setki tysięcy złotych!

DSC_0338

Ile zatem dopłacimy po reformie? Jak poradzą sobie z tym radni? Co zrobi burmistrz Jacek Jędraszczyk? Czy rodzice będą zadowoleni?

Zobaczymy w najbliższych dniach! Temat będziemy śledzić. W poniedziałek Radni planują odwiedzić wszystkie szkoły w Gminie Żerków.

 

Redakcja Żerków.Info MŁ

 • Kiedy wybory?

  Spójrzcie ile dopłacamy do tych szkół! Naszej Gminie, jak żadnej innej w okolicy przydałyby się przekształcenia, ale mądre, a nie takie pochopne jak w Jarocinie! Oddać szkoły rodzicom, zapewnić dotację i mamy milionowe oszczędności! Oczywiście nauczyciele będą protestować, ale trzeba poprawić jakość nauczania a nie zasłaniać się Kartą Nauczyciela, która zabezpiecza tylko interes tym pracownikom! Do tego likwidacja dyrekcji i sekretariatów, które generują dodatkowe koszty! Likwidacja referatu edukacji w Gminie to kolejne 500 000 złotych oszczędności! Władza musi myśleć a nie wydawać kasę co roku tak samo! Czas zmian.

  • kurdesz

   Jaką wartość ma wpis anonima ?

   • Kiedy wybory?

    Zapytaj sam siebie 🙂

   • no właśnie

    Dlaczego piszesz anonimowo? Powiem, taka specyfika tej gminy. Nikt się nie chce narażać.

 • Polonista

  Koniecznie należy dokonać korekty jezykowej,ortograficznej i interpunkcyjnej tego tekstu, to przykład wyjątkowej nierzytelności!

 • handlowiec

  Polonistko, wybacz mu te błędy, młody jest jeszcze się uczy. Dzięki niemu mamy dostęp do informacji na bieżąco i wiemy ,co w trawie piszczy. Może zgodzisz się robić korekty, i tym samym będziesz miała wpływ na to ,co się dzieje? A może pójdziesz na sesje i sama coś napiszesz? Pole do popisu ma każdy. Czekamy na inicjatywę!!!!!!!!

 • Ewa

  Super sa te nagrania do odsłuchania! Fajnie że rozwijasz różne kanały informacyjne! Oby tak dalej, jestem pod wrażeniem, że w takim małym mieście są ludzie, którym się chce tak działać 🙂