Kompromis w Chrzanie! Będzie 8 klas i nacisk na rozbudowę!

Ponad dwie godziny trwało spotkanie mieszkańców Chrzana z Dyrekcją oraz nauczycielami tutejszej Szkoły Podstawowej. W zebraniu wzięli też udział rodzice dzieci, radni z Chrzana, przeciwnicy jak i zwolennicy zmian w Szkole.

DSC_0344

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Lidia Purolnik, która przedstawiła plany przebudowy i adaptacji budynków Szkoły tak, aby dostosować szkołę do wymagań i nowej reformy programowej. Przypomnijmy, że Pani Dyrektor od początku zapewniała, że jest gotowa, aby podjąć wyzwanie utworzenia tutaj szkoły 8-klasowej.
Zobaczcie co Pani Dyrektor powiedziała na początku zebrania:

Później głos zabrali mieszkańcy oraz osoby zainteresowane. Jak można się domyślić, dyskusja była burzliwa. Całe nagranie z posiedzenia:

DSC_0345

W skrócie, część rodziców i mieszkańców byłą za utworzeniem filii z klasami 1-4, druga cześć za klasami 1-8. Swoje argumenty przedstawiły obie strony. Porozumienia nie udało się wypracować. Radni przysłuchiwali się dyskusji, aby na koniec wyciągnąć wnioski.

W patowej sytuacji głos zabrał Mariusz Łyskawiński, Prezes Stowarzyszenia RAZEM DLA ŻERKOWA, który zaapelował o spokój i rozwagę, a także namówił wszystkich, aby mieszkańcy, jednym głosem, wyrażali swoje zdanie przed Burmistrzem i aby postawili nacisk na szkołę 8 klasową oraz rozbudowę.

Nagranie można posłuchać tutaj:

Cieszymy się, że dzięki namowom oraz działaniom Radnych z Chrzana oraz Panu Mariuszowi Łyskawińskiemu przedstawiciele obu obozów doszli do porozumienia oraz wspólnego zdania!

DSC_0349

Pod koniec zebrania salę odwiedził Sekretarz Michał Surma. Mieszkańcy, po wypracowaniu swojego stanowiska nie mieli większych pytań. Głównie pytali o termin ewentualnej rozbudowy i czy jest możliwa. Pan Sekretarz nie wyraził jasnego zdania na ten temat, zrzucając obowiązek na Radę Miasta i Gminy, ale jak wiemy, to Burmistrz proponuję budżet i wydatki.

Po zakończeniu spotkania zapytaliśmy Panią Dyrektor, co sądzi o rozwiązaniu jakie udało się wypracować:

Swoje zdanie wyraziła też Pani Radna Ewa Kubacka:

Miejmy nadzieję, że z taką samą energią mieszkańcy będą walczyć o pieniądze na rozbudowę szkoły! Na pewno w tym pomożemy 🙂

DSC_0350 DSC_0351

Redakcja Żerków.Info DD

 • adas

  Szkołę można rozbudować ale rodzice mogą posłać dzieci do innych szkół .Nie ma uczniów nie ma szkoły .I po co rozbudować.tylko dla chorych ambicji jednostek.Na tą chwilę tą szkołą nie posiada nawet boiska przyszkolnego to co kiedyś było, dziś jest tylko parkingiem dla samochodów szanownego grona pedagogicznego

  • BABCIA

   Zgadzam się z tą opinią.

 • ewa
 • czytelnik

  Gdyby lokatorzy szkoły w Chrzanie zrobili miejsce dzieciom zaraz byloby przestronniej i nauczyciele nie musieliby oddawać swojego pokoju na kuchnie. A przepraszam nauczyciele caly czas przebywają z uczniami buhaha

  • Irka

   Dokładnie! Ta Pani bardzo krzyczała i broniła, sama jestem za 8 klasami ale szkoła to szkoła a nie mieszkanie! Ostatnia wioska w której ktoś mieszka.

 • obserwator

  Nauczyciele chcą uczyć – ale tylko obce dzieci bo swoje posyłają do innych szkół. O czym to świadczy? Czyżby poziom nauczania w naszej szkole był zbyt niski dla ich dzieci?

 • Marek

  Fajnie Mariusz że uspokoiłeś sytuacje, bo już myślałem że się pobiją 🙂 Dzięki w imieniu moim i żony

 • cool

  anoninmowo to wszyscy tacy mądrzy jestescie ,a odezwać sie nie było komu ,ludzie w większości chcieli szkoły 1-8 to ja będą mieli….ale argumenty typu nawet we wojnę była szkoła, albo ” ja ukończylam tę szkołę i za głupią sie nie uważam” są śmieszne. Naprawdę ukończyła ta pani ośmioklasowa szkole podstawowa w Chrzanie?czy może jednak zakończyła edukacje w Chrzanie na poziomie szóstej klasy?…jak naprawdę wygląda poziom nauczania będzie widoczne ,gdy pierwszy rocznik osmioklasowki opuści chrzanskie mury…

 • Anka

  Kompromis dzięki Panu Łyskawińskiemu? chyba duża przesada panie redaktorze! Jako kto Pan zabierał głos na tym zebraniu? skąd Pan wie co jest dobre dla naszych dzieci?

  • Elżbieta

   Nie wiem czy byłaś, ale gdyby nie wypowiedź Pana Mariusza to ta „dyskusja” trwałaby wieki, a ludzie pokłóciliby się tak, jak nigdy dotąd. Jako uczestniczka tego spotkania jestem mu wdzięczna.

  • Mama

   Myślę że mieszkańcy obu wsi nie zrozumieli w ogóle intencji rodziców, którzy widzieli większe szanse i możliwości rozwoju dla swoich dzieci zwłaszcza starszych w Zerkowie, dla mieszkańców liczy się to że szkoła 8 klasowa musi istnieć bo musi i koniec ! Przyszli na zebranie tylko chamsko pokrzyczec chociaż od lat nie mają dzieci szkolnych albo nie mają ich wcale.
   Nauczyciele mówili o szkole w samych superlatywach o mieście w najgorszych a sami zabrali dzieci do innych szkół. Żal mi rodziców, którzy między sobą głośno wypowiadali się o tym że nie wyobrażają sobie szkoły 8 klasowej a nie odezwali się wcale a bronić się musiała tylko rada rodziców których reszta nazwano likwidatorami szkoły. Czy ktoś w tym wszystkim pomyślał o naszych dzieciach które potem pójdą do szkół średnich jak się odnajdą?? Gdzie oprócz szkoły zawodowej, wszędzie są rozszerzone przedmioty chemia fizyka w technikach języki obce …
   Nie wierzcie ze burmistrz da wam na cokolwiek pieniądze.
   Ale coz każdy może mieć inne zdanie, czas pokaże 😉

   • Anonim

    Popieram

 • Czytelnik

  Jeśli ktoś chce się uczyć,to wykształcenie zdobędzie w każdej szkole i nie musi kończyć szkoły w Żerkowie.

 • jak to jest

  Od lat ta szkoła ma jedne z najniższych wyników sprawdzianu w powiecie. Dzieci szły do gimnazjum i mogły braki uzupełnić. Co będzie jak po ósmej klasie będą nadal niskie i dzieci nie dostaną się do dobrych szkół?

  • cool

   Zostanie im szkoła w Tarcach…może nawet zaoczna 😉

  • byly sbsolwent

   Ludzie tu nie chodzi o dobro dzieci-młodzieży tu tylko idzie o etaty dla wybitnego grona pedagogicznego tak jak było przy połączeniu szkoły Chrzan-Stegosz

   • Anonim

    To po co tu potrzebny nauczyciel taki od polaka

  • byly

   Ludzie tu nie chodzi o dobro dzieci-młodzieży tu tylko idzie o etaty dla wybitnego grona pedagogicznego tak jak było przy połączeniu szkoły Chrzan-Stegosz

 • ………….

  Z tego co słyszałem większość rodzicow było przeciwko aby 7 i 8 klasa została w Chrzanie, ale oczywiście nikt nie potrafi się odezwać i zawalczyć o dzieci. Wstyd ! Grono pedagogiczne cieszy się bo nie straciło ciepłych posadek a w tej szkole nic i tak się nie zmieni.

  • kama

   Po stronie rodzicow ,ktorzy chcieli,by dzieci uczyly sie w lepszych warunkach nie bylo żadnego „krzykacza”, a panu ,który użył wulgaryzmu grono pedagogiczne biło brawo..

   • Kdbxuduh

    Masz rację, może dlatego rodzicom było tak trudno przedstawić swoje argumenty bo spodziewali się dyskusji, a nie chamskich odzywek od ludzi, którzy ze szkołą w aktualnym czasie nie mają nic wspólnego. Rodzice zachowali się kulturalnie i dopuścili a i tak zrobią to co uważaj za słuszne dla swoich dzieci.

   • 123

    Bo utrzymali posadki

 • cool

  Jest juz zapowiedź burmistrza ,że żadnej rozbudowy szkoły w Chrzanie nie będzie….

 • postronny

  A czy ktoś zapytał rodziców dzieci którzy przenoszą własne pociechy ze szkoły z żerkowa do jarocina dlaczego??? Zobaczycie jak jest różowo w źerkowie powodzenia

 • postronny

  Na dodatek dzieci z chrzana przeniesione do innej szkoły dodzice muszą dowieść i odebrać na własną renkę. Tak mówi ustawa !!!!!!

 • kaban

  to wszystko wieśniaki wina wasza jak głosowaliscie i wybraliscie se burmiszcza a radnego gupiego kabana !!!!!!!!!!

  • mieszkaniec

   Co tu ma radny czy burmistrz reforma idzie od góry