Radny Barański powiedział STOP! Wielkie zmiany w Radzie Gminy?

Komisja budżetowa

Jak wiecie, 13. Grudnia, w dniu rocznicy ustanowienia Stanu Wojennego w Polsce odbyła się sesja nadzwyczajna połączona z komisją Rady Miasta i Gminy Żerków. Sesja i komisja zapowiadały się jak każda inna, jednak było inaczej… Komisja budżetowa zawsze wywołuje sporo emocji. Burmistrz proponuję budżet na 2018 rok przed radą, która ten budżet musi przyjąć lub dokonać poprawek. O planowanych wydatkach majątkowych, przez wielu nazywanych inwestycjami, mówiliśmy już nie raz. Jest to kilka milionów złotych podzielona na całą Gminę Żerków… Ale zaraz, czy aby na pewno na całą? Gmina składa się z ponad 30 miejscowości, a w projektach budżetów „ekipy rządzącej” od kilku kadencji pojawiają się przeważnie te same miejscowości najbardziej wpływowych radnych w Gminie.

Nieprzemyślane inwestycje

Myślę, że bardzo kontrowersyjnym tematem jest chęć budowy garaży dla drugich aut OSP w miejscowościach Komorze (radny Stachowiak) i Żerniki (radny Szóstek). Od kilku lat toczy się dyskusja czy te kolejne auta były potrzebne w tamtych jednostkach. Pomijamy fakt finansowania, kto, za co płacił, kto ile zrobił… Przecież mamy OSP, które nie posiadają aut, mamy OSP w KSRG, które posiadają wysłużone, kilkunastoletnie pojazdy, a dotujemy i inwestujemy w jednostki, które w tym systemie nie uczestniczą. Ponadto przypomnijmy, jednostka OSP Dobieszczyzna składała wniosek ponad 6 lat temu!

 Radny Barański zaskoczył wszystkich

Jak wiemy, Jan Barański jest radnym z okręgu Dobieszczyzna. Sprawa dotyczy właśnie wspomnianego auta dla OSP KSRG Dobieszczyzna. Wniosek o auto został złożony dokładnie 13. Grudnia 2011 roku. Dokładnie w 6. Rocznicę złożenia, radny postanowił opuścić klub „Rozsądna Gmina”, który od początku kadencji posiadał większość w radzie gminy. Można powiedzieć, że po tylu latach pustych obietnic, radny postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i dołączyć do „młodej części rady”, która widzi potrzeby lokalnej społeczności, jednak była mniejszością i nie miała realnego wpływ na kształtowanie budżetu. Ta sprawa zmieniła się 13. Grudnia 2017 roku. Myślę, że należy to wpisać do kroniki, ponieważ ostatni budżet w 4-letniej kadencji Jacka Jędraszczyka może być w końcu budżetem dla mieszkańców, realizującym ich najpilniejsze potrzeby, a nie chore fanaberie o parkach za miliony…

Co dalej?

Radny Barański powiedział, że obiecano mu, że auto będzie do końca kadencji. Czekał 6 lat i stwierdził, że ostatnio rok będzie nadal taki sam, jak poprzednie. Znowu obiecanki i nic z tego. Decyzja o zmianie strony jest decyzją odważną i bardzo charakterną, mamy tylko nadzieję, że radnemu wystarczy sił, aby odeprzeć to, co go spotka w najbliższych dniach, ponieważ nie sądzę, aby „ekipa rządząca” tak łatwo oddała władze. Mamy nadzieję, że nowa, młoda i doświadczona opozycja wytrzyma ten trudny okres i pokaże społeczeństwu, jak powinno wyglądać rządzenie naszą gminą z pozycji Rady, co nie jest łatwe, mając Burmistrza po „drugiej stronie barykady”.

Co z autem dla Dobieszczyzny?

Po ostatniej komisji rewizyjnej, która odbyła się w czwartek mogę stwierdzić, że takie auto znajdzie się w roku 2018 r garażu OSP Dobieszczyzna. Dlaczego? Dlatego, że zaledwie w godzinę, po prostych analizach i z szeroką argumentacją, radny Sebastian Nowaczyk „odnalazł” ponad 200 tysięcy złotych oszczędności. Myślę, że możliwości oszczędzania są znacznie większe, a pieniądze są „sprytnie” zakwalifikowane. Potrzeba kilku dni czasu na dogłębną analizę wydatków, jakie zaproponowano i czasu na wprowadzenie zmian, które już zapowiedziano na komisji rewizyjnej. Mamy nadzieję, że długo-oczekiwane sprawy, które Państwo zgłaszali przez ostatnie lata zostaną zrobione w 2018 roku, za sprawą opozycji, które chce, może i potrafi!

Redakcja Żerków.Ifno

Foto: własne i FB/OSPDobieszczyzna